Szczęście to nie przypadek!

Szczęście to nie przypadek!


30 grudnia 2018

Nowy Rok to czas gdy składamy sobie życzenia szczęścia, zdrowia, pomyślności. Dążenie do szczęścia jest wpisane w ludzki byt, jak zatem je osiągnąć …? 

Mam dla Was do zarekomendowania wspaniała książkę na ten temat. Całe szczęście, że KNF nie nakłada za to kary :-)) Wybaczcie, nie mogłam się powstrzymać! Znowu pomyślicie, że odbiegam od finansów i przechodzę do rozwoju osobistego, po części będziecie mieć rację, ale posłuchajcie dalej…

Chciałam Was zachęcić do przeczytania książki „Szczęście czy fart?” napisanej przez dwóch hiszpańskich ekonomistów (Fernando Trias de Bes i Alexa Rovira Celma), wykładających na słynnej szkole zarządzania ESADE w Barcelonie, drugiej według „The Wall Street Jurnal” najbardziej prestiżowej uczelni w Europie.  Autorzy książki obserwowali firmy tworzące swój sukces i takie, które biernie podążały za trendami rynku. Szukając odpowiedzi na pytanie, od czego naprawdę zależy sukces i porażka, odkryli zasady, które pozwoliły wybitnym jednostkom dojść na szczyt. Opisali je w krótkiej opowieści, napisanej w formie …. legendy o dwóch rycerzach o imieniach Nott i Sid, którzy wyruszyli do Zaklętego Lasu na poszukiwanie Czarodziejskiej Koniczyny, która obdarza swego właściciela wyjątkową mocą: nieograniczonym szczęściem.

Książka „Szczęście czy fart” pokazuje różnicę między fartem a szczęściem i ujawnia 10 sekretów szczęścia, które można stworzyć samemu, tworząc mu „odpowiednie warunki”.

 

 

Pierwszy sekret szczęścia

„Fart nie trwa długo, ponieważ nie zależy od nas. Szczęście tworzymy sami, dlatego trwa wiecznie.”

Drugi sekret szczęścia

„Wielu ludzi pragnie szczęścia, ale niewielu jest takich, którzy chcą sami je tworzyć.”

Skoro czterolistna Czarodziejska Koniczyna nigdy nie wyrosła w Zaczarowanym Lesie, należy sprawdzić, czego potrzeba aby mogła wyrosnąć. Rycerz o imieniu Sid dowiedział się, że żadna koniczyna nie wyrosła z powodu gleby, której nikt nie uprawiał. Nikomu nie chciało się pracować nad glebą aby ją użyźnić. Koniczyna potrzebuje nowej ziemi aby wyrosnąć, a w tym lesie ziemia nigdy nie była wymieniana. Zawsze jest ta sama. Jak można spodziewać się, że wyrośnie tutaj koniczyna?

Osiągasz nowe rzeczy tylko wówczas, kiedy robisz nowe rzeczy. Zrobienie czegoś innego, to pierwszy krok do sukcesu.

Trzeba poznać powody, dla których coś jest niemożliwe do zrobienia, a nie szukać ludzi, którzy znają na to odpowiedź, tj. szukać ludzi, którzy powiedzą Ci, gdzie znaleźć szczęście.

Jedna osoba może mówić prawdę i druga osoba może mówić prawdę, mimo, że pozornie mówią coś zupełnie sprzecznego. Jednak, kiedy zrobi się coś nowego, co zmieni aktualny stan rzeczy i stworzy się nowe możliwości, które wcześniej nie istniały, można zrobić krok, w stronę rzeczy niemożliwych, krok w stronę szczęścia. Wizualizacja nowej, zmienionej rzeczywistości też jest potrzebna.

Trzeci sekret szczęścia

„Jeśli teraz nie masz szczęścia to może dlatego, że działasz w istniejących już warunkach. Żeby mieć szczęście, musisz stworzyć nowe warunki.”

Interesując się problemami innych osób i rozwiązując je – może zdołasz pomóc również sobie. Życie oddaje Ci z powrotem to, co dajesz innym. Problemy innych ludzi często przyczyniają się do rozwiązania Twoich własnych. Jeśli się dzielisz z innymi, zawsze dostajesz więcej.

Sid znał już kilka powodów, dla których Czarodziejska Koniczyna nigdy wcześniej nie urosła w Zaczarowanym Lesie: zła gleba, brak nawodnienia, cień, kamienie w ziemi.

Czwarty sekret szczęścia

„Stwarzanie nowych warunków dla szczęścia nie oznacza tylko szukania własnych korzyści. Łatwiej stworzyć nowe warunki pomagając innym”.

Ludzie są niecierpliwi i to ich gubi. Sądzą, że czyjaś zwłoka, to brak chęci do pomocy. Bądź uprzejmy w słowach i pełen szacunku w czynach. Ludzie nie lubią, gdy ktoś jest niecierpliwy i arogancki.

Koniczyna potrzebuje i słońca i cienia aby mogła wyrosnąć, a w tym lesie zawsze był tylko cień, gdyż nikt nie zadał sobie trudu aby poprzycinać stare i suche gałęzie drzew. Mieszkańcy tego lasu są bardzo leniwi – zawsze odkładają wszystko do jutra.

Działaj teraz i nie odkładaj niczego na później, bo później możesz tego nie zrobić lub nie mieć czasu na zrobienie czegoś dodatkowego, czego nie przewidziałeś, a okaże się konieczne do osiągnięcia sukcesu.

Im więcej wiesz o warunkach, które musisz spełnić aby zrobić coś niemożliwego, tym mniej martwisz się tym, czy robisz to we właściwym miejscu.

Piąty sekret szczęścia

„Jeśli stworzenie nowych warunków odłożysz na później, szczęście nie przyjdzie nigdy. Tworzenie nowych warunków to zazwyczaj ciężka praca ale …. zrób to od razu.”

Ludzie, którzy uważają, że nie mają szczęścia w życiu, szukają innych osób, które potwierdzą ich punkt widzenia. Rola „ofiary losu” nie jest przyjemna, ale uwalnia człowieka od odpowiedzialności za własne niepowodzenia.

Naprawdę liczy się znajomość takich rzeczy, których nie znają inni. Często kluczowe elementy kryją się w drobnych szczegółach. Na pytanie „Co jest pozornie niezbędne, ale niezastąpione?” – nigdy nie ma oczywistej odpowiedzi.

Szósty sekret szczęścia

„Zdarza się, że szczęście nie sprzyja nawet w pozornie optymalnych warunkach. Szukaj w drobnych szczegółach czynników pozornie niepotrzebnych, lecz niezbędnych do stworzenia naprawdę odpowiednich warunków.”

Siódmy sekret szczęścia

„Tym, którzy wierzą tylko w fart, stwarzanie warunków wydaje się być absurdem. Ci, którzy stwarzają warunki nie liczą na fart”.

Kiedy ktoś traci wiarę w możliwość stworzenia szczęścia przez siebie i swoją pracę, kupuje je od pierwszej napotkanej osoby. Ci, którzy spodziewają się znaleźć szczęście, zawsze wierzą, że znajdą je łatwo i bez wysiłku.

Ósmy sekret szczęścia

„Nikt nie może sprzedać szczęścia. Szczęścia nie da się kupić. Nie ufaj tym, którzy twierdzą, że sprzedają szczęście”.

Najważniejsze to nie tracić wiary, kiedy cel jest blisko. Nie wolno zamieniać własnych celów na cudze. Szczęście zawsze uśmiecha się do tych, którzy pozostają wierni własnym celom, własnym zadaniom i własnej misji. Nie ufaj nikomu, kto twierdzi, że chce Ci sprzedać szczęście.

Dziewiąty sekret szczęścia

„Kiedy już stworzyłeś odpowiednie warunki, bądź cierpliwy, nie rezygnuj. Żeby szczęście przyszło musisz wierzyć, że przyjdzie”.

Nasiona czterolistnej Czarodziejskiej Koniczyny spadały wszędzie. Każdy mógł z nich skorzystać, gdyby wcześniej stworzył warunki do tego, aby wykiełkowały. Ale tylko Sid stworzył warunki, aby ziarenka koniczyny nie obumarły przed wykiełkowaniem i tylko jemu się udało.

Szczęście, które przynosi los, zawsze jest dostępne. Ale prawie wszyscy myślą, że nie musza nic robić – w tym tkwi problem. Tak naprawdę nie miało znaczenia miejsce, które wybrałeś, ważne,  że je przygotowałeś.

Szczęście to suma możliwości i przygotowań. Ale …. możliwości istnieją zawsze. Przygotowanie warunków dla możliwości, to już nasza kwestia.

Szczęście może spotkać nas wszystkich, jeśli coś zrobimy. A to „coś” polega na stworzeniu warunków, żeby możliwości, które otwierają się przed każdym z nas – nie obumarły jak ziarenka czterolistnej koniczyny spadające na jałowy grunt.

Dziesiąty sekret szczęścia

„Tworzenie szczęścia to przygotowywanie warunków dla możliwości. Ale możliwości nie mają nic wspólnego z fartem czy szczęściem: możliwości istnieją zawsze”.

 

Morał opowieści

Tworzenie szczęścia to tylko …. stwarzanie odpowiednich warunków. Stwórz warunki, aby szczęście do Ciebie przyszło. Nie oczekuj, że znajdziesz je przez przypadek. Skoro tworzenie szczęścia to stwarzanie odpowiednich warunków …. Szczęście zależy tylko od Ciebie. Ty też możesz mieć szczęście! Zacznij je tworzyć już dzisiaj!

Opowieść o szczęściu …. nigdy nie trafiła do Ciebie przypadkiem!
Szczęśliwego Nowego Roku!

Anna Muszynska

No Comment

Comments are closed here.