Song Hongbing <br/>„Wojny walut, a światowy kryzys”

Song Hongbing
„Wojny walut, a światowy kryzys”


3 grudnia 2016

Na zaproszenie wydawnictwa „Wektory” 30 listopada 2016r. do Polski przyleciał autor bestselleru
„Wojna o pieniądz”. W ciągu trzech dni można było wysłuchać wykładów w Warszawie i we Wrocławiu.
Ponieważ miałam okazję być na wykładzie we Wrocławiu, przygotowałam dla Was jego transkrypcję obejmującą najciekawsze zagadnienia.

W kwestii przypomnienia, Song Hongbing jest doradcą rządu Chin, światowym ekspertem finansowym, który trafnie przewidział kryzys kredytów subprime w USA, a także finansowe tsunami, które nadeszło rok później.

O czym mówił autor serii książek „Wojna o pieniądz”?
O tym, że za chwilę pojawi się poważny kryzys gospodarczy, który jest następstwem kilku czynników.
W swoim wystąpieniu odniósł się do metafor prądów oceanicznych, rzeki i jeziora, a także nawiązał do katastroficznego filmu „The Day After Tomorrow”.
Poruszył problem nadmiernego zadłużenia, nierówności społecznych i globalizacji, a także przekazał swoje poglądy jak może wyglądać nowy system finansowy i nowa gospodarka.
Zapraszam do lektury!

Prąd oceaniczny vs Cyrkulacja dolara (Thermoline Current vs Dollar Circulation)

Być może pewnego dnia nastanie kolejna „epoka lodowcowa”, gdyż dotychczasowy prąd oceaniczny, który opływa cały glob zostanie zatrzymany. Jest to metafora do dolara, który jest dominującą walutą w obecnym systemie walutowym. Autor ma tu na myśli, iż możliwy jest zarówno nowy rodzaj światowej waluty, jak i zmiana kierunku, w którym ona płynie (aktualnie płynie z USA).

Drukowanie pieniędzy w USA (QE1, QE2, QE3) zmusiły Chiny i inne kraje do wzmożonego drukowania własnej waluty (poprzez zwiększanie zadłużenia). Chiński system walutowy wykorzystuje 1 dolara do „wyprodukowania” 6,1 juana. Jeśli Bank Centralny Chin nic nie będzie robił, to chińska waluta na tym straci. Chinom zależy na stabilnych kursach wymiany na rynkach międzynarodowych, jednak interwencje na rynku, które mają utrzymać stabilność, są odbierane jako …. manipulacje.

Mamy trzy poważne konsekwencje drukowania pieniędzy przez największe banki centralne (FED, BOJ, ECB):
• Bańka na rynku aktywów (Asset Bubble)
• Zaburzony rynek (Distorted Market)
• Przegrzana gospodarka (Overheated Economy)

W ciągu ostatnich lat ceny nieruchomości w Chinach podwoiły się, a nawet potroiły. Dlatego też Chiny generują coraz większy dług.

Ponieważ nie mam dostępu do aktualnych danych, posługuje się wykresami, które znalazłam w sieci. Ich wadą jest to, że nie pokazują stanu na dzień dzisiejszy.

Zadłużenie kraju można porównać do zapory wodnej, kiedy kraj generuje coraz większy dług, to tak jakby poziom wody podnosił się coraz bardziej. W końcu ciśnienie wody wzrośnie tak bardzo, że tama po prostu pęknie i wtedy będzie kryzys finansowy.

W historii Stanów Zjednoczonych taki poziom zadłużenia wystąpił dwa razy.
Pierwszy raz w 1933 r., wówczas wskaźnik zadłużenia zbliżył się do 300% i to spowodowało kryzys finansowy i bankowy lat trzydziestych, zwany „Wielkim Kryzysem”.
Drugi raz w 2008 r., wówczas ten wskaźnik sięgnął 358% i mieliśmy kryzys kredytów subprime, który rozlał się na wszystkie kraje.

Na chwilę obecną zadłużenie globalnej gospodarki do GDP wynosi 286%, chińskiej 282%.
Współczynnik zadłużenia gospodarki zarówno globalnej jak i chińskiej jest blisko krytycznego poziomu 300% zadłużenia. Największy dług generuje dług sekurytyzowany (142%) i derywaty (802%).

Co się stanie kiedy globalna cyrkulacja dolara zmieni kierunek?

Aktualny system finansowy jest oparty na produkcji dolara. Wzrost gospodarczy jest finansowany przez wzrost zadłużenia.
Kiedy FED przestanie drukować dolary, cała ta konstrukcja się zawali. Wówczas nastąpi globalny kryzys walutowy albo globalny kryzys geopolityczny, albo oba kryzysy jednocześnie. (Tej tematyce jest poświęcona piąta część „Wojny o pieniądz”, w której autor próbuje przewidzieć co się stanie. W Polsce na razie ukazały się trzy części, czwarta pojawi się wiosną 2017 r.)

Zobaczmy wobec tego, w którym momencie następuje punkt krytyczny.
I teraz bardzo istotna data: lipiec 2014 roku, co wtedy się stało?

Chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz jest warty więcej niż tysiąc słów.
Więc proszę spojrzeć na najważniejszy wykres w tym artykule. Najważniejszy, gdyż odpowiada na pytania dlaczego od połowy roku 2014 mamy tyle zawirowań na świecie.

Od lipca 2014 r. globalne rezerwy finansowe zaczęły się kurczyć. Mechanizm generowania pieniądza zaczął się zacinać. Taka sytuacja miała również miejsce wcześniej – w 2008 roku, kiedy mieliśmy początek globalnego kryzysu finansowego.

Przyjrzyjmy się, co się zdarzyło po tym momencie, kiedy globalne rezerwy finansowe zaczęły się kurczyć.
Chińskie rezerwy finansowe w walutach zagranicznych również zaczęły się kurczyć – spadły z 4 trylionów USD do 3,2 trylionów USD. Musimy pamiętać, że Chiny są ogromnym eksporterem, który do tej pory, co roku generował 500 bln USD nadwyżki. Utrata 1 tryliona dolarów powoduje efekt domina i dalsze straty finansowe w całym systemie.
Lipiec 2014 to również początek ogromnej tendencji wzrostowej amerykańskiego dolara, który trwa do dzisiaj. Index dolara gwałtownie wzrósł, ceny surowców załamały się, nastąpiła również tendencja spadkowa w światowym handlu.
Dług walutowy rynków wschodzących również zmalał, kraje Emerging Markets musiały wyprzedawać swoje aktywa.

Wytrawny czytelnik zauważy, że w 2008 roku, również globalne rezerwy finansowe zaczęły się kurczyć, jednak skutek był natychmiastowy. Teraz zamiast wstrząsu mamy permanentny kryzys objawiający się wojnami walutowymi i turbulencjami geopolitycznymi.

Kiedy cały świat jest pod tak ogromną presją gospodarczą, struktura polityczna się zmienia.
Kiedy cały świat jest pod tak ogromną presją gospodarczą, można posłużyć się analogią do struktury tektonicznej, wszystkie „elementy” odczuwają wstrząsy.

Dlaczego kryzys na Ukrainie pojawił się w 2014 roku?
Dlaczego na Bliskim Wschodzie ISIS pojawił się jako główne zagrożenie w 2014 roku?

Te dwa wydarzenia wydają się nie być powiązane ze sobą ale tak naprawdę są mocno związane, poprzez globalny obieg waluty. Song Hong Bing nazywa te wydarzenia jako „globalizacja, która otrzymała cios z zewnątrz”. Są inne powiązane problemy, globalizacja jest również pod obstrzałem od środka, nie tylko od zewnątrz.

• Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,
• Donald Trump wygrywa wybory w USA,
• Francja i wybory wiosną 2017 r – być może Francuzi pójdą śladami Brytyjczyków.

Wszystko jest ze sobą powiązane. Kiedy mówimy o globalizacji, to tak naprawdę mówimy o globalnym przebiegu pieniądza, który odbywa się pod przykryciem innych, pozornie nie powiązanych ze sobą zdarzeń.

Strony: 1 2

Anna Muszynska