Hossa rodzi się w bólach

Hossa rodzi się w bólach


23 lutego 2017

Hossa przychodzi na rynek w zupełnym zniechęceniu, marazmie, niedowierzaniu. Okres takiego marazmu i totalnego zniechęcenia do giełdy może trwać kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat – im jest dłuższy tym większa dynamika późniejszych wzrostów. Kiedy najwięksi optymiści, wierzący w powrót hossy wywieszą białą flagę, zniechęceni kolejnymi niepowodzeniami, wtedy w końcu przychodzi hossa. Początkowo cicho, bez zbędnego rozgłosu – i w takiej atmosferze trwa jakiś czas. Stopniowo dołączają się „rasowi inwestorzy”, którzy wiedzą, że w tych momentach należy kupować akcje, potem dołączają ci bardziej odważni. Hossa rozwija się w najlepsze, ale wciąż korzysta na niej wąska grupa osób. Dopiero jak rozwinie się w końcowym etapie, dołączają do niej „maruderzy” skuszeni historycznymi stopami zwrotu. Potem następuje hiperboliczny wzrost, w trakcie którego akcje trafiają z silnych do słabych rąk i rozpoczyna się bessa.

Dlaczego tak się dzieje? Takie są już prawa giełdy – powtarzają się cyklicznie, więc można założyć, że i tym razem będzie podobnie.

„Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.”
Georg Hegel

Bardzo lubię ten cytat – pokazuje, że wciąż mamy skłonności do powtarzania starych błędów, co prawda początkowo wyciągamy z nich wnioski i obiecujemy sobie, że już nigdy tak się nie zachowamy, ale ostatecznie i tak emocje biorą górę, bo wydaje nam się, że tym razem będzie inaczej.

Z drugiej strony mówi się, że siłą napędową nowej hossy będą Millenialsi, gdyż Pokolenie X i starsze pamiętają jeszcze poprzednie bessy, a co bardziej istotne – miały one na nich większy wpływ, niż na niegenerujące nadwyżek finansowych młodsze pokolenia. Podejrzewam, że nowa hossa będzie związana z internetem rzeczy, sztuczną inteligencją, robotyką, rewolucją w medycynie i wieloma przełomowymi technologiami. Polecam zapoznać się z książką Michio Kaku „Wizje XXI wiek. Jak nauka zmieni świat w XXI wieku”.
Akcje wyżej wspomnianych spółek technologicznych notowane są obecnie na wysokich poziomach i przy bardzo wysokich wskaźnikach ceny do zysku (inwestorzy często mają w stosunku do nich wysokie oczekiwania, ale spółki nie generują jeszcze zysków).

Chyba większość z nas co najmniej raz widziała ten obrazek pokazujący jakie emocje towarzyszą giełdowym wzrostom i spadkom:

     źródło: https://marcinbogusz.pl/hossa-bessa-psychologia-inwestora

Cierpliwość, poznanie własnych emocji i zapanowanie nad nimi – to najważniejsze cechy skutecznego inwestora. Selekcja spółek jest bardzo istotna, ale bez cierpliwości, umiejętności „trzeźwej” oceny sytuacji i kontrolowania emocji – nie jest czynnikiem wystarczającym aby zapewnić inwestorowi sukces.

Fazy hossy i bessy

Wracając do tematu „psychologii giełdy”, to podczas każdego cyklu giełdowego można wyróżnić trzy fazy:

  1. Faza korekty
  2. Faza dopasowania lub towarzyszenia
  3. Faza przesady

Jak powinien zachować się inteligentny inwestor w trakcie każdej z tych trzech faz?

Podczas fazy korekty, kurs który wcześniej spadł zbyt mocno, zostaje skorygowany do realistycznego i usprawiedliwionego poziomu. W fazie dopasowania kurs przebiega zgodnie z bieżącymi wydarzeniami. Wydarzeniom pozytywnym towarzyszy wzrost cen, wydarzeniom negatywnym spadek cen. Od pewnego momentu fazy drugiej pojawia się ryzyko automatycznego przejścia do fazy trzeciej, w trakcie której dochodzi do wzajemnej eskalacji kursów i nastrojów. Błogi nastrój i optymizm przeradzają się w euforię, która jeszcze bardziej przyspiesza wzrosty. Od tego momentu ceny nie mają już żadnego znaczenia, rynek jest mocno przewartościowany, a mimo to inwestorzy w pośpiechu kupują akcje chcąc jeszcze wsiąść do pociągu, który już dawno odjechał.

Fala bessy lub hossy w trzeciej fazie trwa tak długo, aż jakiś psychiczny wstrząs jej nie przerwie. Może tak być, że ten wstrząs nie nastąpi, wtedy ta ostatnia, czysto psychologiczna faza powili mija. Pewnego dnia, ku zdziwieniu inwestorów i często giełdowych ekspertów, tendencja na giełdzie się odwraca, bez jakiegokolwiek widocznego powodu. Dochodzi wówczas do cyklicznego ruchu cen w odwrotnym kierunku.

Strony: 1 2

Anna Muszynska

No Comment

Comments are closed here.