Dlaczego start upy upadają?

Dlaczego start upy upadają?


17 września 2017

Dla ambitnych start up-ów, które chcą się uczyć, są rozwojowe, inteligentne i nastawione na talenty, mam bardzo wartościową niespodziankę, która gdy zostanie właściwie zastosowana i wdrożona przyczyni się do jeszcze większego sukcesu. Ale o tym później.

„Start in Poland”

Inwestowanie w start upy od jakiegoś czasu stało się bardzo modne i marketingowo chwytliwe.
Prawie 3 miliardy złotych z programu „Start In Poland” opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności zostanie zainwestowane w rozwój start up-ów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych. 

Wydawać by się mogło, że taki program przyczyni się mocno do rozwoju innowacyjności. Jednak biznesmeni i ludzie ze świata finansów są mocno sceptyczni co do optymizmu polityków. To tylko kilka opinii, które osobiście słyszałam: „Będzie sieczka w tym biznesie. Pojawią się jakieś perły, cała reszta straci dużo. Dobra prezentacja, dobry speech – oni kochają cash, a nie to co robią” – prezes dużej spółki giełdowej z sukcesami na rynkach zagranicznych.
„Na start up-ach będzie kolejna bańka. Pierwszy miliard złotych będzie przepalony, drugi też, może z trzeciego coś wyjdzie” – prezes funduszu Privat Equity.  

Przytoczone powyżej przykłady to opinie ludzi biznesu. Co zatem mówią badania.  

Elementy ryzyka w start up-ach

Badania pokazują, że 92% start up-ów upada w pierwszych 3 latach funkcjonowania, a 82% nie ma wystarczającego finansowania, aby przetrwać. Nieodpowiednie zarządzanie organizacją i nieumiejętne przywództwo w dużej części przekłada się na upadłość start up-ów we wczesnej fazie rozwoju.

Główne powody porażki start up-ów to:

 • Niekompetencja założycieli – 46%,
 • Brak umiejętności zarządzania – 30%,
 • Zbyt szybkie skalowanie biznesu – 30%,
 • Zaniedbania, oszustwa i katastrofy – 13%. 

Beneficjentami rządowych pieniędzy są również Fundusze Venture Capital i Aniołowie Biznesu, którzy w ramach otrzymanych środków finansowych będą musieli mądrze wybrać start upy, będące już z definicji bardzo ryzykowną inwestycją.  

Jakiego start up-u szukają inwestorzy? Poniżej kilka najczęściej poszukiwanych parametrów, zmniejszających ryzyko inwestycji: 

 • Start up już funkcjonuje na rynku, ma silny zespół i jego sytuacja jest stabilna,
 • Ma dobrze funkcjonujący model biznesowy (Jeśli został on chociaż w części zweryfikowany przez rynek jest to dodatkowy plus),
 • Operuje na dużym i masowym rynku (Im większy rynek tym większe prawdopodobieństwo sukcesu),
 • Wyróżnia się realnością pomysłu i planu biznesowego (Trudno to ocenić na etapie due dilligence),
 • Posiada silny zespół,
 • Posiada przewagę konkurencyjną lub plan jak ją uzyskać, 
 • Jest dobrze przygotowany do procesu pozyskania inwestora finansowego. 

Dwa z tych parametrów tj.: silny zespół i przewaga konkurencyjna to moim zdaniem elementy kluczowe. Dlaczego? 

Plan biznesowy projektu jest wart tyle ile zespół, który go będzie realizował. Brak silnego lidera i zespołu, nawet w najlepszym projekcie, to znaczące ryzyko z punktu widzenia inwestora. Wymiana lidera start up-u czy szukanie dodatkowego wsparcia dla firmy może się okazać czasochłonna i kosztowna. 

Inwestorzy VC chcą wiedzieć, co powoduje, iż start up ma przewagę nad konkurencją, jak się wyróżnia i co tworzy jego największą wartość. Brak istotnej przewagi konkurencyjnej lub planu jak ją uzyskać może praktycznie wyeliminować możliwość pozyskania kapitału przez start up.  

Projekt „Start up 4.0”

„W obecnych czasach nawet doskonałe produkty czy usługi nie są w stanie zapewnić długotrwałej przewagi konkurencyjnej. W biznesie trwa wojna na talenty, innowacje i kultury organizacyjne”. Andrzej Łobodziński, założyciel i twórca Keyso. 

A teraz wspomniana na początku niespodzianka ? 

W imieniu Keyso Business Knowledge Think Tank chciałabym zaprosić innowacyjne firmy z Dolnego Śląska do wzięcia udziału w projekcie „Start up 4.0”. 

Projekt jest przeznaczony dla firm, których rozwiązania posiadają dużą wartość dla klienta i które w przyszłości mogą objąć pozycję lidera.  

Udział w projekcie pozwoli badanej firmie lepiej rozwinąć organizację i skuteczniej zarządzać własnym zespołem. Informacje, które zostaną przygotowane w ramach bezpłatnego Audytu Keyso pokażą badanym start up-om, które z kluczowych wartości kultury organizacyjnej są w nich obecne i jak kształtują się w odniesieniu do światowych liderów.  

Keyso jest zespołem ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie szeroko pojętej kultury organizacyjnej. Dysponuje nie tylko wynikami międzynarodowych badań w tym zakresie, ale posiada praktyczne techniki i narzędzia do wdrożenia najlepszych praktyk biznesowych, stosowanych przez globalnych liderów.

Zwiększ swoją szansę na sukces i skorzystaj z bezpłatnego badania Keyso!
Szczegóły na stronie www.badaniekeyso.pl 

Badanie jest przeznaczone dla wąskiego grona start up-ów, które chcą się uczyć, są rozwojowe, inteligentne i nastawione na talenty. To badanie dla firm, które mają wewnętrzną przewagę konkurencyjną i są ambitne. To badanie dla tych start up-ów, które mają większe szanse, aby przetrwać i stać się globalną firmą. 

 

Literatura:

W artykule wykorzystano materiały ze strony http://www.private-equity.pl/jakiego-startupu-szukaja-inwestorzy/

Anna Muszynska

No Comment

Comments are closed here.